Ayak mantarı yaygın bir cilt sorunu olarak her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle yetişkin erkeklerde daha fazla görülen bir sorundur. Hastalığın tedavisinin kolay olmasına rağmen, tekrarlama riski yüksektir. Ayakların nemli ortamlarında yeniden ortaya çıkması kolay olmaktadır. Bulaşıcı özelliğinin bulunması yaygınlaşmasını kolaylaştırır. Tıptaki adı Tinea Pedis olan hastalığa sebep olan mantar adındaki mikroorganizmalar,  nemli ve karanlık ortamlarda geliştikleri için, ayaklarda görülme olasılıkları yüksektir.

 

Ayak mantarı nasıl oluşur?

  • Ayakların terlemesi ve yetersiz  havalanması hastalığın gelişmesine uygun ortamlar hazırlamaktadır.
  • Giyilen ayakkabıların sıkı ve dar olması hastalığın gelişmesine katkı yapmaktadır.
  • Banyo sonrasında ayakların yeterince kurulanmaması, nemli bir ortam oluşturacağından hastalığın oluşumuna zemin hazırlayacaktır.
  • Bulaşıcı özellikte olduğu için, başkasına ait eşyaların kullanılması sonucunda hastalığın oluşması kolaylaşacaktır. Ortak kullanım alanlarında havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyaların birlikte kullanımı bulaşma açısından uygun ortamlar oluşturacaktır.
  • Ayakta meydana gelen pişikler, tahrişler sonucunda bakımın yapılmaması mantar oluşması için yeterli sebepler arasındadır.
  • Tırnakların çok kısa kesilmesi, tırnağın sıkışması mantar oluşumunun sebepleri arasındadır.

Ayak mantarının görünümü nasıldır?

Ayak mantarları herkeste farklı görüntüler sergileyebilir. Bazılarında parmaklar arasında oluşan kepeklenme, kaşıntılı çatlaklar, soyulma görülürken, bazılarında ise aya tabanında oluşan kızarıklık, sulu yaralar ve kepeklenme şeklinde görülebilir. Bu değişikliklerin egzama tarzı cilt rahatsızlıklarında da görüleceğini ve mantar ile karıştırılabileceğini belirtelim. Bu rahatsızlıkta görülen kaşıntı ve yanma tarzı rahatsızlıklar ayırıcı özellik taşımaktadır.