AYAK SAĞLIĞI EV ZİYARETİ VE BAKIMI
ayak sağlığı ev ziyaretiAyak Sağlığı denince aklımıza her zaman klinik içi uygulama ve hizmetler gelmektedir. Ama bazı özel durumlarda bu mümkün olmayabiliyor. Ayak sağlığı ve ayak bakım hizmetlerini tüm bireylere ulaştırmak için dışarıya çıkma durumları olmayan veya yürümekte zorlanan hastalarımızı evlerinde ziyaret ediyoruz. Ayak sağlığı ev ziyareti kavramı, özellikle “diyabetik ayak” olarak tabir ettiğimiz özel durumlarda, yürümekte zorlanan hastalarımızda ve yaşlanmanın getirmiş olduğu engeller sonucunda dışarıya çıkamayan hastalarımızın bize ulaşması durumunda, kendilerini özel olarak evlerinde ziyaret ediyor ve tüm bakımlerini kliniğe gitmelerine gerek kalmadan gerçekleştiriyoruz.

EV ZİYARETİNİN AMACI
Burada önemli noktalardan birisi de ev ziyareti ile bakimi gerçekleştirilen hastaların dışarıya çıkarken yaşayacakları problemleri sıfıra indirmek ve oluşabilecek diğer sorunların önüne geçmektir. Bazı hastalarımızda karşılaştığımız problemler onların dışarıda yürürken daha çok canlarının yanmalarına veya hastalıklarının ilerlemesine sebebiyet verebilir. Bu durumda Ataköy ayak sağlığı merkezi olarak problemi hastalarımızın ayağına giderek iyileştirmek en iyi çözüm haline geliyor. Nasır, tırnak batması, tırnak mantarı, siğil, deforme tırnak, tırnak kalınlaşması ve topuk çatlakları gibi daha bir çok hizmeti hasta ziyaretlerimiz ile gerçekleştirmekteyiz.

EV ZİYARETİNİN AYAK SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ
Bazı hastalarımızın bakımlerinde özellikle şeker hastalığına sahip kişilerde ayak bakiminı evde gerçekleştirmek en iyi çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Sinir kaybı yaşayan ve özel durumlara sahip ayaklarda bakım süreci tabanların yere değmemesi şeklinde gerçekleşebilir. Periyodik kontroller ve bakım süresince hastamızı kendi evinde ziyaret ediyor oluşumuz bir çok komplikasyonu önlemektedir. Ayak sağlığı ev ziyareti uygulamaları ile bakimi yapılacak hastalarımızın risk almaları önleniyor.

AYAK SAĞLIĞI ADINA EVDEN ÇIKMAKTA ZORLANAN HASTALARIMIZ NELER YAPABİLİR ?
Uzun süreli bakım gerektiren durumlarda özellikle şeker hastalığına sahip ve yatalak hastaların ayakları ayak bakimi ev ziyaretidüzenli olarak kontrol edilmeli. Bu hastalarımızın ayaklarındaki kan dolaşımları diğer insanlara göre farklılıklar göstermektedir. Sinir sayısındaki azalmalar, yatan hastaların ayaklarındaki çeşitli problemler sürekli kontrol edilmeli ve gerektiğinde ayak sağlığı uzmanına danışılmalıdır.
Özel duruma sahip hastaların giydiği ayakkabı ve terlikler çok dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Bu hastalarımızın ayak yapıları ve sahip oldukları hastalıklar nedeni ile yaralanmalar ve incinmeler kat ve kat önem arz etmektedir. Tırnak batması ve nasıra sebebiyet verebilecek durumlar mutlaka ortadan kaldırılmalıdır.
Tırnak bakımları düzenli ve çok iyi bir şekilde yapılmalı, deriye baskı yapabilecek durumlar mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Tırnak batması ve tırnak mantarı problemleri ev ziyareti gerçekleştirilen hastalar için çok riskli bir konudur. Bu durumlar göz önünde bulundurularak hastaların tırnak kontrolleri düzenli olarak tekrarlanmalıdır.
Besleyici kremler ile hastaların ayaklarına masaj uygulanmalı, ayaklar için gerekli doğal vitamin ile ayaklar canlı tutulmalıdır.