Nasır nedir?

Ayak yüzeyinde, basma yanlışlıkları ya da uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanan, en yaygın ayak problemlerine nasır denilmektedir.

Nasır ileride hangi sorunlara sebep olur?

Bireylerin ayakta kalmalarını hatta yürümelerini zorlaştıran nasır, tedavi edilmediğinde ayak yüzeyinde daha büyük sertliklere neden olabildiği gibi bireylerin büyük acı çekmesine de neden olabilmektedir.

Nasır tedavi edilmezse ne olur?

Genel olarak derinin en üst kısmının sertleşmesi ve daha sonrasında alt kısımlara yayılması ile birlikte ortaya çıkan nasır probleminde, zaman içerisinde akıntı ve mantar problemleri de görülebilmektedir. Parmak arası, topuk, ayak kenarı gibi birbirinden farklı yerlerde çıkabilen nasırların birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. ayaklarda daha yaygın olarak görülen nasır problemleri, gün içerisinde ağır iş yapmak zorunda kalan ve ellerini kullanan bireylerin ellerinde de görülebilmektedir.

Nasır problemlerinin nedenleri nelerdir?

Nasırın en büyük sebepleri arasında yanlış ayakkabı kullanımı ve uzun süre ayakta kalmak gelmektedir. Sürekli ayakta iş yapan ya da günlerinin tamamını ayakta geçiren bireylerde zaman içerisinde ayaklarının belirli noktalarında sertleşmeler meydana gelmektedir. Bu sertleşmeler ise zaman içerisinde tedavi edilmezse nasır oluşmakta ve oluşan nasır sertleşmektedir.

Nasır için ne yapabilirim? Evde nasır tedavisi nasıl olur?

Önemli olan ayakları güzel nemlendirmek ve masaj yapmaktır. Bunun yanında ise nasır problemleri arasında özellikle kadınların topuklu ayakkabı kullanımı da gösterilebilmektedir. Ancak nasırın en büyük sebepleri arasında ayakkabıların yanlış kullanılması gösterilmektedir. Ne çok gevşek ne de çok dar ayakkabı giymemek, nasırın ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Nasır problemlerinin teşhis ve tedavisi

Nasır teşhisini koymak son derece kolaydır. Ayakta ya da ellerin belirli bir kesiminde ortaya çıkan sertleşmeler, nasırın habercisi olarak gösterilebilmektedir. Ortaya doğru sararan, kalın bir tabaka görüntüsü nasırın bölgede oluşmaya başladığını göstermektedir. Bu tarz problemlerde önemli olan nasırın teşhisi değil de tedavisi noktasındadır. Zaman içerisinde oluşan nasır, zor tedavi edilen, tedavi sürecinde özen isteyen bir hastalık türü olduğu için dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır. Nasır tedavisi olarak kullanılan en yaygın yöntem, el ve ayakların düzenli olarak nemlendirilmesidir. Buna ek olarak ise eğer problem ayakta ise ayakkabının doğru seçilmesi nasırın zaman içerisinde ortadan kalkmasına da yardımcı olabilmektedir. Bu noktada yapılmaması gereken en önemli şey nasırlı bölgeyi kesmemektir. Aksi takdirde cilt mikrop kaparak farklı hastalıklara neden olabilmektedir.