Tırnak Batması Nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak ve/veya tırnak yatağında oluşan bozulma, tırnağın uzamamasına ete gömülmesine neden olabilir, ağrı, kızarıklık, enfeksiyon görülebilir, bu duruma tırnak batması denir.

Tırnak batması neden oluşur?

Tırnak batmaları;herhangi bir şekilde tırnağın aldığı travmalar sonucunda (ayağı çarpmak, tırnak üzerine darbe oluşması, tırnak üzerine gelecek şekilde ayağa basılması), ayaktaki aşırı terlemeler sonrasında, ucu dar, sivri, aşırı yüksek topulu ayakkabıların uzun süreli giyilmesinden sonra,çok dar ve sıkı çoraplar kullanılmasından dolayı, herhangi bir tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşma sonrasında,ayak ve parmak deformasyonlarından sonra, aşırı kilo artışları sonrasında (hamilelik), tırnakların yanlış kesilmesi sonucunda (sivri kesim,derin kesim v.b.), çok koşan ve spor yapan kişilerde,yapılan yanlış pedikürler sonucunda ya da genetik yatkınlıktan dolayı oluşabilir. Günümüzde batık tırnak bakımları en sağlıklı olarak ayak sağlığı bakım merkezlerinde yapılmaktadır.

Tırnak batması çözümü için neler yapılabilir?

Tırnak batmaları, günlük hayatta en çok karşılaşılan ayak sorunlarından biridir.Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak yatağındaki bozulma sonucunda tırnağın doğal yapısının ve uzama şeklinin kaybı batığa neden olur. Batık tırnak, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, ayak ve tırnak sağlığını da olumsuz etkiler. Batık tırnağın bakımında, günlük yaşamda ilk müracaat edilen yerler ne yazık ki pedikür salonları olmaktadır. Bunun dışında cerrahi müdahaleler de batık tırnak çözümü için bir uygulamadır.

Ancak pedikür esnasında yapılan batık çıkarma işlemi batığın oluşturduğu ağrıyı geçici bir süre ortadan kaldırır,devamında ise daha büyük sorunların alt yapısını oluşturur. Cerrahi müdahaleler ise,günlük yaşam standartlarını etkilediği için belkide en son istenen tedavi yöntemi olarak düşünülmektedir. Ayrıca bu yöntemle de kesin sonuç elde edilememesi kişilerin geçici sonuçlara odaklanmalarına sebep vermektedir.

Tırnak batması için nerede tedavi olabilirim?

Merkezimizde, tırnağın doğal uzama süreci desteklenerek yapılan batık bakımları daha hızlı,kesin ve ağrısız çözüm oluşturmaktadır. Batık bakımında dünyanın pek çok yerinde tercih edilen 3TO tel yöntemi ayak sağlığı bakım merkezlerinde ayak bakımı uzmanları yani podiatri uzmanı tarafından uygulanmaktadır. Bu sistemin işleyişi basit olarak açıklarsak,yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnağın, iki tarafından özel titanyum tellerle askıya alınıp ortadan sıkıştırmak suretiyle yukarıya kaldırılması şeklinde özetlenebilir.

Tırnak askıdayken tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmaksızın şekillenir. Tırnak uzaması takibiyle uygulanan telin yeri değiştirilerek uygun periyodlarla kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür.Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntem, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesini sağlar. 3TO tel sisteminin uygulanmasından hemen sonra,kişi ayakkabısını giyebilir, spor yapabilir,uzun saatler ayakta kalabilir. Batık oluşumunun önlenmesi ve oluşmuş batığın giderilmesinden sonra tekrar oluşmaması için, buna sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenli seçilmeli, tırnak kesimine dikkat edilmeli, ayak darbe ve travmalardan korunmalıdır.