Tırnak mantarı nedir?

Ayak tırnak mantarı, tırnak ucunda veya kenarında başlayan ve önlem alınmadığında tüm tırnağa yayılan bir tür cilt hastalığıdır. Hafif durumlarda, tırnak mantarları kişileri rahatsız etmeyebilir. Ancak bazı durumlarda tırnak mantarı ağrılı ve kalın tırnaklara neden olabilir. Tırnak mantarına tıpta onikomikoz ya da tinea unguium da denir.

Tırnak mantarı neden oluşur?

Farklı sebeplere bağlı olarak tırnak kalınlaşmaları görülebilir. Sebeplerden bazıları; mantar, travma, baskı, çarpma, vurma, dar ayakkabı, tırnak kökü zedelenmesi (manikür – pedikür esnasında yapılan hatalar.)

Tırnaklarda kalınlaşma ne anlama gelir?

Mantar olmayan tırnak kalınlaşmaları mantar olan kalınlaşmalardan farklılık gösterir. Mantarlı tırnaklarda oluşan kalınlaşmalarda, tırnaklarda kepekleşme, yumuşak odunsu bir görüntü ve yapı görülür. Mantar enfeksiyonu olmayan ama yapısal olarak kalınlaşmış tırnaklardaki yapısal değişiklik çok daha farklılık arzeder.

Bu tarz tırnaklarda ,tırnak dokusu serttir, yüzeyine dokunulduğu zaman tek parça hissini verir,uzayan kısmında da şekil bozukluğu devamlılık gösterir. Genelde koku olmaz. Diğer tüm tırnaklar sağlıklıdır. Aşırı sert ve kurudur.

Tırnaktaki kalınlaşmanın nedeni, aslında vücudun kendini koruma ve savunmasıyla ilgili bir tepkidir. Sürekli baskı alan tırnak, alt dokuları ve tırnağın canlı kısmı olan matrixi korumak amacıyla baskıya karşı kalınlaşır. Futbolcularda, dar ayakkabı kullanan kişilerde, ani bir darbeyle karşılaşan tırnaklarda kalınlaşma görülebilir. Kalınlaşmış tırnaklarda baskının devam etmesi ağrıya sebep olur.

Tırnak mantarı çözümü nedir?

Hem acı hem de estetik açıdan düzeltilmesi gereken bu ayak tırnak problemlerinin çözümü, medikal ayak sağlığı ünitelerinde yapılan bakımlarla mümkündür. Ancak matrix (tırnak kökü) zedelenmesi sonucu oluşan deformasyonlarda tedavi mümkün olmayabilir. Yinede bu tırnakların estetik görüntüsü aylık bakımlar ile sağlanır. Medikal ayak bakımı uygulamasında, kalınlaşmış tırnak yüzeyi özel cihazlar yardımıyla, kişi ağrı ve acı hissetmeksizin temizlenir, inceltilir. Kalınlaşan doku, canlı tırnak dokusuna kadar inceltilir ve gerekirse üzeri özel bir jelle kaplanır. Zamanını tamamlarken yapılan ara kontrollerde jel yenilenir.Medikal kontroller ve bakımlarla sağlıklı tırnak dokusu parmak ucuna gelene kadar devam ede zamanını tamamlarken yapılan ara kontrollerde jel yenilenir.Medikal kontroller ve bakımlarla sağlıklı tırnak dokusu parmak ucuna gelene kadar devam eder.

Tırnak mantarı tedavisi nerede yapılır?

Tırnak mantarı ya da mantarlı tırnak tedavisinde en yeni teknolojiler ve tedavi yöntemleri kliniğimizde uygulanmaktadır.