Hamilelikte ayak bakımı neden önemlidir?

Hamilelik boyunca, bedendeki değişim gövde ile sınırlı kalmaz; vücut ağırlığındaki artışa bağlı olarak ayakların yükü de artar. Artan ağırlığa bağlı değişim ayaklarda en çok ayak kavisinin düzleşmesiyle kendini gösterir. Ayak kavisindeki düzleşme bir deformasyondur. Bu düzleşme sonucu ayakta daha önce görülmeyen ayak ağrıları ve tırnak batması görülebilir.

Hamilelikte ne tür ayak sorunları olabilir?

Hamilelik ilerledikçe ayak bileği çevresi ve ayaklarda şişme giderek belirginleşir. Hormonal seviyedeki değişiklikler vücutta daha fazla su tutulmasına neden olur.. Ayaklar ayakkabılara sığamaz. Anne adayı, terlik kullanmaya başlar. Ama, annenin ayak numarası büyüyünce arkası açık terlikten taşan topuklarda çatlaklar oluşur.

Hamilelikte ayak nasırlarının tedavisi nasıl yapılır?

İstanbul ayak sağlığı klinliğimizde nasırlar ve çatlak topuklar için ayak bakım yaptırabilirler. Devamında ise sorunların oluşmasını ya da tekrarını engellemek için doğru ayakkabı giyilmelidir

Gebelikte ayak bakımı ne zaman ve ne sıklıkla yapılmalı ve yaptırılmalıdır?

Genelde 12.haftadan itibaren kilo ve ödem ile birlikte ayaklarda problem görülmeye başlayabilir, bu haftadan itibaren ayak bakımı yaptırılabilir. Ayda bir kez yaptırılabilir.